• Çiftliğin Ekolojik hayatı ile ilgili...

   EKOLOJİ  HAKKINDA

   

  Çiftliğin Ekolojik hayatı ile ilgili...

   

  1. Ekolojik yaşamın kişisel olarak bana kattıklar

  2. İç ve dış ekoloji kavramı

  3. Dünyamızda ekolojik bir yaşam sürmek için doğayla tekrar bağ kurmanın önemi

   

  Kişisel açıdan:

  Kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki kaynağa, basit ve doğal hayata geri gelmek bana şu olmazsa olmazları kazandırdı: Denge, Anı Yaşama, Doğa ile bağ.

  Sonuç olarak, birçok sağlık sorunumdan kurtuldum ve hayatım başka bir boyut kazandı.

  Çiftliğin bana kazandırdıkları paha biçilemez ve bu tam da benim diğer herkesle paylaşmak istediğim şey.

   

  İç ve Dış Ekoloji açısından:

  İç Ekoloji, içimizdeki olumsuzlukları ve sıkıntıları serpilen ve güzelleşen bir iç bahçeye dönüştürebilme yeteneğidir. Aynı kompost yöntemi ile atıkların gübreye dönüştürülmesi gibi; Bu da Yoga ve Ayurveda ile yapılacak;

  Dış Ekoloji, dünyamızda diğer canlılar ve tüm doğayla uyum içinde yaşayabilme yeteneğidir. Bunun için Yoga “yama ve niyama” ve “mantra, yantra, havan” ve daha birçok şey yardım edecek. Ancak, yine de pratik uygulamalara ihtiyacımız olacak ve işte burada permakültür devreye giriyor. Permakültür bize sürdürülebilir bir yaşam sağlayabileceğimiz bir ortamı nasıl tasarlayabileceğimizi ve daha binlerce önemli şeyi öğretir. Permakültür etikleri çok önemli olmakla birlikte Yoganınkilere de çok yakındır.

  İlave olarak, Manevi Felsefelerin söylediği gibi, bizler iç dünyamızı dış dünyaya yansıtıyoruz.

  Yani eğer “temiz” bir dünya istiyorsak, öncellikle iç dünyamızı temizlememiz çok çok önem arz ediyor. 

  İç ekoloji olmadan gerçek bir dış ekoloji olamaz;

  Ekolojik Yaşamın büyük resmini gösterebilmek için çiftlikte her ikisi de sunulacak ve uygulanacak.

   

  Global seviyede Ekoloji:

  Global seviyede ekolojik yaşama dönülmesinin ne kadar mühim olduğunu biliyor olmamıza rağmen bu çok zor bir şey. Neden? Çünkü Doğayla ve evreni yöneten kozmik güçlerle olan bağımız kopmuş durumda. Bu kopukluktan dolayı, yaşam kaynağımızı, ormanları, havayı, suyu, arkadaşımız olan hayvanları ve bitkileri yok ediyoruz, kirletiyoruz ve öldürdüğümüzün farkında bile olmadan öldürüyoruz!

  Eğer biri Doğayla bağını tekrar kurabilirse sonrasında bunu “Doğayla BIR olma” hissiyatı takip eder ve bunun sonucunda kişi artık doğaya zarar veremez, vermesi imkânsız hale gelir… Kişi gezegendeki bitki, hayvan, taş, orman, dağ ya da yıldız, büyük ya da küçük bütün varlıkların farkına varır ve dünyadaki tüm varlıklarla bir olur.

  “Doğayla tekrar bağ kurmak” işte böyle sonuçlar getirebilir. Bu bağ ayrıca dünyaya huzur ve denge getirebilecek kendiliğinden ve ekolojik bir hayata yönlendirir.

   

  Sonuç olarak Yunus Emre Çiftliği ve ben dünyayı değiştirmeyi amaçlamıyoruz ama en azından bizim seviyemizde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz

   

   Çiftliğin Ekolojik hayatı ile ilgili...