• Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

  Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU 

   

   

  SANNYASI ATMATATTWANANDA SARASWATI ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

   

  “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   

  Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

  -fotolar burada-

   

  18 Eylül Cumartesi sabahı erkenden, Yunus Emre Çiftliği’nin "Saraswati" çadırında 8 öğrenci Atmatattwa Sannyasi’nin yürütücülüğünde ilk Satyananda Yoga Kursuna katılır.

   

   

  “Ne kadar yumuşak bir yoga...”, “Ne kadar derin... ne kadar derinlere yolculuk yaptık!”... diye Atmatattwa Sannyasi’nın güçlü, fakat zarif ve yumuşak yoga rehberliği hakkında şaşkınlıklar dile getirilir.

   

  Satyananda Yoga geleneğinde, asana, pranayama ve tabii ki meditasyonlar genellikle gözler kapalı olarak yapılıyor. Bunun nedeni, farkındalığın tamamen içe doğru yönlendirilmesi içindir.

   

  Diğer katılımcıları seyretmeye veya “o benden daha iyi yapıyor... fakat ben onu yakalayacağım!..” gibi insanın kendi zihninin düşünceleri tarafından alıkonmasına gerek yok. Yürütücüyü de izlemeye gerek yok. Çünkü, sözlü ve kesin talimatlarla, her katılımcının kolu, bacakları, vücüdu mümkün olduğunca doğru pozisyon ve yerini bulur.  

   

  Yumuşak, fakat aynı zamanda kesin ve odaklı yönlendirme zihni pratikte tutar.

   

  Satyananda Yoga’da zihnin, düşünceler ve bedenin şahidi oluruz. O da Yoga Yolu için gerekli olan temiz farkındalığın gelişmesini sağlar..

   

  FARKINDALIK hayattaki herhangi birşeyi tüm boyutlarında getirir.

   

  Bir kez daha...

   “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

    

  Bu şekilde kurs devam eder...

  Sabah kahvaltısı erkenden yükselen bu güneşli günde ormanın çevrelediği ve kuş seslerinin eşlik ettiği çiftliğin sakin ortamında yapılır.

   

   

   

  Katılımcılar daha sonra Yogapushpa’nın Permakültür’ün temelli olan Etik ve Prensipler üzerine verdiği, ve Yoga’nın temel etik prensiplerinden “Yama ve Niyama” ile ilişkilerini vurgulayan giriş kursuna katılır. Burada herşeyden çok, nasıl Yoga’nin İÇ FARKINDALIĞI uyandırarak, insanın iç doğasına ulaşmasına izin vereceği, böylelikle DOĞA ile gerçekten dengeli yaşayacağı, GERÇEK EKOLOJİ-YOGA EKOLOJİSİ’ni deneyimleyeceği, ve bunların nasıl bir kez daha Permakültüre TÜM BOYUTUNU verebileceğinden bahsedilir.      

   

  Bir kez daha...

   

   “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

   

   

  Bu şekilde, çay araları ve herkesin birbirleri arasındaki güzel paylaşımlarla  gün devam eder...

   

   

  “KARMA YOGA” zamanı gelir... Karma Yoga, bireyin kendisine verilen direktiflere uyup, yemek hazırlamak, bahçede çalışmak veya odun kesmek gibi kendisinden istenileni yaptığı Eylem Yogası, Beklentisiz Yoga’dır. Yani, hiçbir karşılık görmeyi beklemeden elimizden geleni yapma zamanı. 

   

   

   

  Ana ilkemiz her zaman aynı:

   

  “Farkındalığını UYANIK ve TETİKTE tut”

  “Eylemlerinin, bedeninin, aklın ve düşüncelerinin farkında ol”

  Böylelikle, Karma Yoga, sadece bireyin topluluğa yönelik yaptığı eyleme/hizmete karşı şükran dolu olarak kalbimizi açmakla kalmaz, aynı zamanda zihnin nasıl işlediğini anlamamızı da sağlar.

   

   

  Karma Yoga güçlü bir araçtır, eylem içersinde meditasyondur.

  Ve tabii ki... burada da bir kez daha...

   

   “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   

  Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU 

   

   

  Öğle yemeği hazır, mutfakta görev alan karma yogiler tarafından zil çalınır. Genç kedimiz Meleğin yardımları ve vermeye, hizmet etmeye ve kursa katılan herkesi geniş yüreğiyle her zaman sevmeye hazır olan Atmatattwa Sannyasi’nin tabaklara servisiyle “PRASAD”ı herkez almaya başlar.

   

   

  Yemekten önce Mantra söylemek bizi Tabiat Ana ile birleştirir, böylece bu yiyeceğin PRASAD -Doğa’dan bize kutsal bir hediye olduğunun FARKINA varırız. O zaman, Tabiat Ana’ya saygı ve şükran ile yemeğimizi yeriz. Bu Tam Ekoloji’dir.

   

   “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

   

   Çocuklar da çok mutlu gözükür: anneleri kursa katılırken, babaları onlara bakar! Ailede ne büyük bir denge var! Sevimli çocuklar Lucie ve Samuel bütün hafta sonu boyunca bize, neşe, saflık ve ışık getirir!

   

   

  Öğle yemeğinden sonra, dinlenmek, sohbet, yürüyüş için boş zaman vardır...

   

  Derken, Yoga Nidra zamanı gelir.

  Yoga Nidra çok güçlü bir tantrik meditasyondur.

  Yoga Nidra, sadece derin bir gevşeme biçimi olarak değil, bir Satyananda Yoga pratiği olarak bedenin ve tüm zihnin gevşemesini, bloklarının açılmasını sağlar. Ondan sonra, enerji serbestçe akar ve tüm varlığın şifalanma süreci tesis edilir. 

   

   

  Mars’a bir seyahatten geri dönmüşcesine tüm yogiler şimdi hep birlikte meyvelerini yer ve çaylarını yudumlarken, Atmatattwa ile bu inanılmaz pratik hakkındaki izlenim ve hislerini paylaşır, ona soru sorup, sohbet ederler. Atmatattwa kendi bilgi, deneyim ve IŞIĞINI hepsiyle herzaman paylaşmaya hazırdır.

   

   

  Akşam olur, ve her Cumartesi akşamı olduğu gibi Kutsal Ateş (Havan) etrafında Maha Mrityun Jaya Mantra’yı söylemek için toplanılır. Bu mantra söylernirken, tüm negatiflikleri uzaklaştıracak, koruyucu güçlü titreşimler üretilir. Mantra o kadar etkilidir ki, doktorlar tarafından hastalıkları iyileştirdiği dahi belirtilmiştir. Maha Mrityun Jaya Mantra’yı yardıma ihtiyacı olan arkadaş ve yakınlarımıza, sevdiğimiz ya da sevmediğimiz kişilere, ve tüm Evren’e gönderebiliriz.

   

  Dolayısıyla, bu BAŞKALARINA YARDIM etmek için çok güçlü bir araçtır.

   

   

  Bununla eş zamanlı olarak, kutsal ateş HAVAN ve onun içine pirinç ve çeşitli bitkiler aracılığıyla atılan adaklarla, Tabiat Ana ile İLETİŞİM kurulur. Artık GERÇEK EKOLOJI’nin merkezindeyizdir.

   

  Kutsal Ateş, İnsanlar ve Yaratan arasında bir habercidir.

  Kutsal Ateş, Yeryüzü ve Cennet arasında bir habercidir.

  Kutsal Ateş, DÖNÜŞTÜRÜCÜ GÜCE sahiptir.

  Ona, içimizde neyi dönüşmüş görmek istiyorsak onu veririz, Evrime giden yolu açarak.

   

  Ve her zaman... sürecin TAM FARKINDALIĞINI...

   

   

  “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   

  Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU 

   

   

  Bu muazzam pratikten sonra her birimiz “PRASAD” denilen ve Tabiat Ana’ya mantralarla kutsanarak sunulan yiyeceği şimdi biz kabul ederiz.

   

  Ve daha sonra, sessizlik denen “MOUNA” içersinde çadırlarımıza vasıl oluruz...

   

  MOUNA bu inanılmaz günün son yoga pratiğidir, ve bize çok nadir bir fırsat olan SESSİZLİKLE YAŞAMAYI öğretir. Böylelikle kendi içimize şahit olabilir ve çok kıymetli olan farkındalığımızı tekrar hissederiz.  

   

   

  “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“ 

   Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

   

   

   

  İkinci gün!

   

  Sabah 6.45, Saraswati çadırında kendini adamış öğretmenimiz Sannyasi Atmatattwananda ile tekrar yoga yaptıktan sonra sabah kahvaltısı ve daha sonra... sürpriz...

   

  Haydi gelin sessizce Ay Bahçesi’ne gidelim... Giderken sadece kendi içimizden şu sözleri fısıldayalım:

   

  “OM DUM DURGAYAI NAMAHA”

   

  Bu şekilde farkındalıkla ve mantra zihnimizde giderken... Yunuz Emre Çiftliği’nin Ay Bahçesi’nde yere serili olan bir örtü etrafında toplanırız. Bu örtü üzerinde kocaman bir geometrik şekil vardır.

  Ne yapacağız diye sorular ve sorgulamalar yükselir...

   

  Yogapushpa: “Durga’yı buraya davet edeceğiz!” diye açıklar. Durga nedir, kimdir?... Durga, Hint geleneğinde Evrensel Sevgi Tanrıçası ve Süper Bilincin sembolüdür. Birlikte MANTRA söyleyip YANTRA yaratarak, onun gücü ve niteliklerine müracaat edeceğiz. Yantra, özel titreşimler ortaya çıkaran geometrik bir formdur. Mantra, özel titreşimler ortaya çıkaran bir sestir.

   

  Bir Yantra’ya bir Mantra karşılık gelir, her ikisi de aynı titreşimleri üretir.

  Bu durumda DURGA’nın tireşimleri.

  Ve, ÇÜNKÜ BİZLER HEP TİTREŞİMDEN OLAN VARLIKLAR OLARAK, hem Yantra’yı yaratarak, hem de Mantra söyleyerek beden-akıl-ruhumuzu DURGA titreşimine uydurarak çok güçlü tireşimler üretecek, ve bu, bizim tüm varlığımızın DURGA kalitesindeki güçle GERÇEK BİR BAĞLANTI kurmasına izin verecek.   

   

  O zaman, bu kadar konuşma yeter.

  En iyisi pratik yapmak.

  Güneş kuvvettli, ancak herkez kendi elinden geleni yapacak. Durga Yantra’yı içinden “Om Dum Durgayai Namaha” mantrasını söyleyerek renkli kumla kaplayacak. Zaman, zaman zeytin ağacının gölgesinde biraz meyve yiyip, su içip, dinlenerek... Her zaman “Om Dum Durgayai Namaha”... Yantra’ya geri dönüp... “Om Dum Durgayai Namaha”... 

   

   

  Herzaman, birer birer ve bütün eylemlerinin, düşüncelerinin ve hislerinin FARKINDA olarak...

   

  “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

   

   

   

  Bu şekilde Yantra ortaya çıktıkça, Enerji, Mantra’nın ve Yantra’nın titreşimleri hissedilebilir hale gelir... Hepimiz Durga ile aynı titreşimde birleşiriz...

  Ve hatta burada yapılanı hiç anlamamış olsak da, kesinlikle bilincimizi yükseklere taşıyan çok güçlü birşeyler olmaktadır...

   

  Şimdi, Yantra rengarenktir. Biz onun etrafında bir müddet sessiz kalırız, sadece hissederek, sadece BURADA ve ŞİMDİ’de olarak, bu özgün anda ve FARKINDA olarak...

   

  “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

   

   

  Ve şimdi yeniden Karma Yoga’ya... böylesine derin bir pratikten sonra, etkinlikleri DENGELEMEK ve bahçe işleri, yemek pişirme gibi daha dünyaya ait ve pratik etkinlikleri yapmak önemli. Bunlar Satyananda Yoga için çok önemli uygulamalar: sadece DENGELİ uygulamalar kişiliğimizi DENGELİ bir biçimde geliştirir. Her zaman FARKINDALIKLA.

   

  Öğle yemeği çok mutlu geçecektir. Lucie bize tipik bir Türk tatlısı olan “Sütlaç” ikram edecektir. Herkez mutluluğu ve Atmatttwa ile birlikte burada olmaktan ve onunla bugünü paylaşmaktan duyduğu tatmini hissedecektir. 

   

  Derin Yoga Nidra ile başka bir seyahat daha ve bu sefer Durga’yı “kurtarmak” için. Atmatattwa şöyle açıklar’

   

  “Durga Yantra’yı yarttık ve böylelikle Durga enerjisinin ve sonsuz kutsal sevgisinin bize ulaşmasına izin verdik. Yantra ile birlikte biz YARATIM sürecine girdik.”

   

  Mantra’yı söylemek o zaman bir ibadet gibiydi, prensibi KORUMAK. Mantra sayesinde Yantra enerjisini besledik ve Durga enerjisini temin ettik.

   

  Şimdi sıra Durga enerjisini kurtarmaya geldi. Ayrıştırma/sona erdirme aşamasındayız.

   

   

  Tıpkı Yaratılışın tüm alanlarında olduğu gibi, burada üç aşamayla karşımıza çıkar:

   

  -YARATILIŞ (doğum)

  -MUHAFAZA ETME-KORUMA (yaşam)

  -AYRIŞMA-PARÇALANMA (ölüm)

   

  Böylece, hep beraber Yantra örtüsünü tutacağız ve kumun havaya uçuşup, imgenin rüzgar tarafından ayrışıp yokolmasına izin vereceğiz. Yanlız dikkat edin ki, yüzünüze çok fazla kum uçup gelmesin. Gözlerinizi ve ağzınızi kapatın!!.

   

   

  Bu yaptığımız gibi, fakat her nasılsa Yogapushpa ağzını ve gözlerini kapatmayı unuttu ve... ve ağzına bir sürü kum doldu...

  “ahhh.... herhalde biraz Durga yedim!!!” :o)

   

  “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU

   

   

   

  DURGA gitti...

  Fakat, geriye deneyimi kaldı.

  Durga enerjisiyle olan bu özgün an, gelecekte her ne yaparsak yapalım bizim iyiliğimiz için bizimle birlikte kalacak.

   

   

  Atmatattwa ile birlikte geçen böylesine mükemmel bir zamandan sonra herkez şok olmuşa benziyor! FARKINDA OLMANİN şoku... YAŞAMİN TÜM BOYUTUNUN ve derin gerçeklerine UYANMANIN şoku...

   

  Sevgili Atmatattwa, bize böyle bir hediye verdiğin için sana derin, derin teşekkür ediyoruz.   

   

  YOGA’ya

   

  GURU’nun TÜM SARASWATİ GELENEĞI’ne

  ADI SHANKARACHARYA’ya

  SRI SWAMI SIVANANDAji’ye

  PARAMAHAMSA SATYANANDAji’ye

  PARAMAHAMSA NIRANJANANADAji’ye

  SWAMI SATYASANGANANDAji’ye

   

  DERİN şükranlarımızla...

   

   

  “FARKINDALIKSIZ BİRLİK YOKTUR“

   

  Sn ATMATATTWA ile SATYANANDA YOGA KURSU  

   

  “FARKINDA OL ve GERÇEKTEN SEN KİMSEN O OL”

   

  HARİ OM TAT SAT

   

   

   Cihangir'e Türkçe çevirme için çok çok teşekkürler